30 personer

Lej bus til 30 personer med chauffør

Tredive personer er en skoleklasse med lærere, et fodboldhold med trænere eller en afdeling på firmatur. Her står valget mellem en midibus, der er bygget til netop den størrelse, og en turistbus med god plads. Turpris viser begge med pris, så I kan se forskellen.

FraHvor skal bussen hente jer?TilHvor skal I hen?DatoVælg datoPassagerer30Søg busser

Antallet er sat til 30 — ret det til jeres gruppe, når søgningen åbner.

  • Bindende pris
  • Kort eller EAN-faktura
  • Book med 24 timers varsel
  • Åbne afbestillingsregler

Hvad koster en bus til 30 personer?

Her er rigtige priser fra Turpris' egen prismotor: den billigste bus med plads til 30 personer på tre faste ture, og hvilken bus det var. Prisen er for hele bussen. Klik på en tur for at se alle busserne og vælge jeres egen dato.

Tur30 personer
København → Roskildeenkelt turfra3.215 kr.
København → Roskildetur/retur samme dagfra5.378 kr.
København → Odenseenkelt turfra7.012 kr.

Alt inklusive: chauffør, moms, servicegebyr, fremkørsel og Storebæltsbroen på turen til Odense. Beregnet af Turpris' egen prismotor den 22. september 2026 for en hverdag. Den præcise pris for jeres dato og adresse står, når I søger.

Midibus eller turistbus til 30 personer?

En midibus har 19 til 38 pladser og er kortere end en turistbus, så den kommer lettere ind til skolegården og idrætshallen. En turistbus har 39 til 54 pladser, stort bagagerum under gulvet og som regel toilet, og det tæller på en lang tur. På korte ture er midibussen ofte billigst; på lange ture kan en stor bus med lav takst vinde. Se også minibus til 12 personer, bus til 20 personer og alle busstørrelser.

Typiske ture for 30 personer

Klassen på udflugt til Experimentarium eller Zoologisk Have, holdet til stævne, firmaturen, seniorklubbens heldagstur og bryllupsgæsterne mellem kirke og fest.

Fyldt bus og prisen

Er bussen fyldt over 80 %, lægges 5 % til prisen. Tredive personer i en midibus med 32 pladser er 94 %, så tillægget er med. I en turistbus med 54 pladser er I på 56 % og slipper. Derfor kan den store bus komme tættere på midibussens pris, end man skulle tro, og resultatet viser tallene side om side.

Betaling, frister og afbestilling

Virksomheder, skoler, kommuner og foreninger med CVR eller EAN kan betale med faktura og godkendes automatisk ved oprettelsen. Fakturaen forfalder 3 dage før afgang. Private betaler med kort, og bussen er bekræftet, så snart betalingen er gået igennem. Onlinebooking kræver mindst 24 timer til afgang, og afbestilling følger faste satser: 100 % retur indtil 31 dage før, 90 % indtil 15 dage før og 50 % indtil 3 dage før.

Spørgsmål og svar

Hvad koster en bus til 30 personer med chauffør?

For 30 personer koster bussen i eksemplerne: København → Roskilde enkelt fra 3.215 kr. (107 kr. pr. person), København → Roskilde tur/retur samme dag fra 5.378 kr. (179 kr. pr. person), København → Odense enkelt fra 7.012 kr. (234 kr. pr. person). Tallene er beregnet 22. september 2026 og er alt inklusive: chauffør, moms og servicegebyr. Jeres præcise pris står, når I søger med dato og adresse.

Kan en skole betale for bussen med EAN?

Ja. Offentlige institutioner opretter sig med EAN-nummer og godkendes automatisk til faktura. Fakturaen sendes elektronisk og forfalder 3 dage før afgang.